Okna to bez wątpienia jeden z nieodzownych elementów architektonicznych każdego budynku. Pełnią one wiele funkcji, od czysto estetycznych po praktyczne i techniczne. Wybór okien dopasowanych zarówno do konstrukcji budynku, jak i do potrzeb oraz oczekiwań każdego z domowników to nie lada wyzwanie. Dlatego też przed zakupem warto zwrócić szczególną uwagę na najważniejsze funkcje i walory wybranych modeli, aby mieć pewność, że dokonany wybór będzie dla nas w stu procentach satysfakcjonujący.
Najważniejsze funkcje okien
Obecnie dostępne na rynku, nowoczesne okna wyposażone są w szereg praktycznych i potrzebnych funkcjonalności. Do najważniejszych z nich należą:
-
ochrona lub oddzielenie od klimatu i warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz,
-
izolacja akustyczna,
-
izolacja termiczna,
-
umożliwienie dostępu do świeżego powietrza,
-
umożliwienie dostępu do światła słonecznego,
-
ochrona przed włamaniem lub kradzieżą.
Za jedną z najważniejszych i najpraktyczniejszych funkcji dodatkowych okna zdecydowanie uznać można jego izolację akustyczną, nazywaną także dźwiękoszczelnością. We współczesnym świecie, nawet we własnym domu – niezależnie od tego, czy mieszkamy w centrum miasta, czy na przedmieściach – bywamy narażeni na głośne lub uciążliwe dźwięki, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na nasz komfort oraz samopoczucie.
Czym jest dźwiękoszczelność?
Dźwiękoszczelność to skuteczność, z jaką dana warstwa – tutaj szyby i konstrukcja okna – jest w stanie zminimalizować poziom hałasu, którego źródło znajduje się po jej zewnętrznej stronie.
Skuteczność izolacyjna, czy też dźwiękoszczelność okien, jest mierzona i określana w decybelach, podobnie jak sam dźwięk. Parametr dźwiękoszczelności określany jest symbolem Rw.
Wpływ hałasu na codzienne życie
Problem zbyt głośnych dźwięków towarzyszących nam na co dzień jest często bagatelizowany. Faktem jest jednak, że stała ekspozycja naszego organizmu na zbyt intensywne i głośne dźwięki może znacząco wpływać na nasz komfort, samopoczucie, a nawet zdrowie.
Nie bez powodu istnieją więc odgórnie ustalone warunki techniczne dla określonych stref mieszkalnych. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury możemy przeczytać między innymi, że poziom hałasu w terenie zabudowanym w ciągu dnia nie powinien przekroczyć poziomu 60 decybeli, natomiast w ciągu nocy – 50 decybeli. Z kolei w budynkach mieszkalnych maksymalny poziom hałasu powinien wynosić za dnia 40 decybeli, natomiast po zmroku o 10 decybeli mniej.
Warto wiedzieć, że zwykły ludzki szept stanowi dźwięk na poziomie 20 decybeli, a praca regularnie używanego przez nas odkurzacza to aż 60 do 70 decybeli. Za granicę bólu uznaje się 130 decybeli, czyli poziom hałasu, jaki generowany jest na przykład przez wirnik helikoptera czy młot pneumatyczny.
Poziom dźwiękoszczelności okien a komfort akustyczny
Standardowe modele okien osiągają najczęściej dźwiękoszczelność na poziomie mniej więcej 30 dB. Z kolei modele okien o wyższym parametrze dźwiękoszczelności są w stanie zmniejszyć poziom hałasu o 30, a nawet 35 decybeli.
Aby określić, jaki poziom hałasu będzie słyszalny w naszym domu po zamontowaniu konkretnych okien, musimy od poziomu danego dźwięku odjąć wysokość ich współczynnika izolacji akustycznej. Szczekający pies generuje hałas na poziomie około 80 decybeli, natomiast roboty drogowe to poziom nawet 130 decybeli. Posiadając okna dźwiękoszczelne o współczynniku izolacji 32 dB, będziemy w stanie zredukować szczekanie psa do poziomu 48 decybeli.
Poziom izolacyjności akustycznej okien waha się pomiędzy 35, a nawet 60 dB. Najbardziej dźwiękoszczelne okna zaleca się osobom mieszkającym w wyjątkowo głośnym i ruchliwym otoczeniu, takim jak droga szybkiego ruchu czy lotnisko.
Wybór okien dźwiękoszczelnych – na co zwrócić uwagę?
Wybór odpowiednich okien dźwiękoszczelnych uzależniony jest od kilku istotnych kryteriów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rodzaj oszklenia okna, który ma znaczący wpływ na poziom jego dźwiękoszczelności. Dobrej jakości okna pochłaniające uciążliwe hałasy powinny być wyposażone co najmniej jedną szybę klejoną z nowoczesną folią dźwiękochłonną. Istotne jest również, aby poszczególne warstwy okna miały różną grubość – dzięki temu unikniemy przenoszenia wibracji towarzyszących dźwiękom.
Okna dobrze izolujące dźwięki to także okna szczelne, a więc wyposażone w dobrej jakości uszczelki. Warto wybierać modele posiadające co najmniej dwie lub trzy uszczelki.
Oczywiście wybierając okna dźwiękoszczelne, należy zwrócić także uwagę na inne ich funkcje, parametry oraz względy estetyczne. Aby spełniały wszystkie nasze wymagania i oczekiwania, powinny nie tylko doskonale izolować hałasy, ale także zapewniać komfort termiczny i dobrze pasować do całej stylistyki wnętrza oraz budynku.
Najważniejsze parametry akustyczne okien dźwiękoszczelnych
O jakości i skuteczności okien dźwiękoszczelnych informują nas ich najważniejsze parametry. Warto przyjrzeć się im podczas wybierania konkretnego modelu. Najważniejszym parametrem tego typu okien jest wspomniany już wskaźnik izolacyjności akustycznej, mierzony w decybelach i wyrażany skrótem Rw.
Kolejną istotną kwestią jest również wyrażany w decybelach wskaźnik adaptacyjny widma płaskiego, określany skrótem C. Wskaźnik stosuje się do takich źródeł dźwięku jak:
-
ruch kolejowy,
-
ruch na drodze szybkiego ruchu,
-
samoloty,
-
zakłady przemysłowe.
Ostatnim z trzech najważniejszych parametrów okien dźwiękoszczelnych jest ich wskaźnik adaptacyjny hałasu o niskich częstotliwościach. Wyrażany skrótem Ctr wskaźnik stosowany jest do następujących źródeł dźwięku:
-
ruch uliczny,
-
ruch kolejowy w większej odległości,
-
muzyka, rozmowy,
-
zakłady przemysłowe generujące dźwięki o niskiej oraz średniej częstotliwości.
Ochrona przed hałasem a konstrukcja okna
Na poziom dźwiękoszczelności okien znaczący wpływ ma ich rodzaj oraz konstrukcja. Kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego pakietu szybowego okna; ważna jest zarówno grubość, jak i ilość szyb danego modelu. Okna o wysokim współczynniku izolacyjności akustycznej to modele wyposażone w co najmniej trzy tafle szklane o zróżnicowanej grubości. Najczęściej różnica pomiędzy każdą z kolejnych szyb wynosi 2 milimetry – może to być zestaw szyb o grubości 4, 6 oraz 8 milimetrów. Dzięki takiemu wyposażeniu okna możliwe jest pochłanianie dźwięków o różnych częstotliwościach, co zapewnia szerszą gamę minimalizowanych hałasów.
Aby okno w odpowiedni sposób pochłaniało uliczne dźwięki, jego szyby powinny być zespolone, a także wklejone w profil okna na całej powierzchni. Dodatkowo poziom izolacyjności akustycznej zwiększa także wypełnienie przestrzeni między każdą z szyb specjalnym gazem.
Dźwiękoszczelność a izolacja termiczna
Nowoczesne, dobrej jakości dźwiękoszczelne okna pozwalają nie tylko minimalizować uciążliwe dźwięki dochodzące z zewnątrz, ale także zapewnić wszystkim domownikom odpowiedni komfort termiczny. Szczelność okien, która wpływa na ich dźwiękochłonność, determinuje bowiem także ich wysoki poziom izolacji termicznej. Także uszczelki, w które wyposażone są okna izolujące hałasy, mają znaczący wpływ na utrzymanie pożądanej temperatury w domu.
Podczas wyboru okien warto zwrócić uwagę zarówno na poziom hałasu w okolicy, jak również na potrzeby izolacji termicznej domowników. Dobrze jest znaleźć modele okien, które będą charakteryzować się optymalnym połączeniem oraz stosunkiem dźwiękoszczelności i izolacji termicznej.
Okna dźwiękoszczelne a wentylacja
Coraz częściej przez osoby budujące się lub remontujące dom czy mieszkanie, wybierane są wyjątkowo szczelne okna o wysokim stopniu izolacji akustycznej oraz termicznej. Oczywistym jest, że powyższe funkcje okna są dla domu i jego mieszkańców bardzo istotne. Warto jednak pamiętać, że zbyt szczelne okna mogą w pewnym stopniu utrudniać właściwą izolację i cyrkulację powietrza w budynku.
Producenci dobrej jakości okien, wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom swoich klientów, stworzyli dwa możliwe skuteczne rozwiązania tego problemu. Pierwszym z nich jest dodatkowa opcja rozszczelnienia, inaczej nazywanego także mikrowentylacją. Okna z tą funkcją mogą zostać uchylone na zaledwie kilkanaście milimetrów, pozwalając na wymianę powietrza, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej temperatury i poziomu hałasu w domu. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób mieszkających w wyjątkowo ruchliwej i głośnej okolicy. Nawet niewielkie rozszczelnienie okna może bowiem skutkować znacznym zwiększeniem poziomu dźwięków przedostających się z zewnątrz.
W takim wypadku bardziej korzystnym rozwiązaniem jest montaż nowoczesnych nawiewników z funkcją tłumienia akustycznego. Tego typu nawiewniki posiadają znaczną przewagę nad ich starszymi i gorzej wyposażonymi modelami, ponieważ są w stanie zapewnić nie tylko odpowiedni przepływ powietrza, ale także pożądaną izolację akustyczną.
W ekstremalnych przypadkach można również zdecydować się na trzecią możliwość, jaką są szczelne, czasem nawet nieotwierane, okna oraz alternatywna wentylacja mechaniczna.
Okna dźwiękoszczelne to znaczne udogodnienie zwłaszcza dla osób mieszkających w głośnych okolicach. Pozwalają one na skuteczne, nawet ośmiokrotne zredukowanie dźwięków z zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze konieczny jest wybór modeli o największym możliwym poziomie izolacyjności akustycznej – najlepszym wyborem jest dokładne dopasowanie parametrów okien do własnych, indywidualnych potrzeb.