-
Od:
Do:
Podczas pożaru liczy się każda chwila. Czasami to minuty decydują o tym, czy uda się uratować budynek lub ewakuować osoby w nim obecne. Tym samym kwestią kluczową jest zahamowanie rozprzestrzeniania się ognia. Przede wszystkim temu właśnie służą bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe. Jednak to nie jedyna ich funkcja.
Elementy biernego zabezpieczenia przeciwpożarowego
Elementy systemu biernego zabezpieczenia przeciwpożarowego to między innymi kołnierze ognioochronne. Wykorzystuje się je do zabezpieczania tworzyw sztucznych. Rury PCV czy PE to konstrukcje podatne na działanie ognia. Elastyczny kołnierze wykonane na bazie grafitu chronią przed ogniem nawet przez 4 godziny. Zwykle to wystarczający czas, aby przeprowadzić ewakuację oraz ugasić ogień. Tym samym udaje się uratować instalację. Ważnym biernym zabezpieczeniem przeciwpożarowym jest również farba ochronna do stali. Szkielety budynków często są dzisiaj wykonane ze stali, która pod wpływem ognia ulega wygięciu. Dlatego też niezabezpieczenie stalowych elementów konstrukcji grozi zawaleniem budynku. Izolacje metalowych słupów i belek, w połączeniu z farbą ochronną to skuteczne zabezpieczenie przeciwpożarowe, dające odpowiednio dużo czasu służbom na ugaszenie pożaru.
Wśród elementów biernego zabezpieczenia przeciwpożarowego wymienia się również akrylową masę ogniochronną. Materiał odporny na działanie ognia służy do uszczelniania ubytków. Masę wykorzystuje się między innymi do uszczelniania przejść rur czy miejsc instalacji kratek pęczniejących. Odpowiednio zaplanowane zabezpieczenie bierne daje poczucie bezpieczeństwa i realnie chroni użytkowników budynku, jak i samą konstrukcję, w przypadku pożaru.