-
Od:
Do:
Włazy rewizyjne na posadzki
Zabezpieczenie dostępu do przepustów i szachtów instalacyjnych prowadzonych pod posadzkami wymaga montażu odpowiednio dobranego włazu rewizyjnego. Konstrukcje tego typu składają się z solidnej ramy, którą montuje się na stałe w podłożu, oraz pokrywy. Konstrukcja pokrywy włazów rewizyjnych jest opracowana w taki sposób, aby można było wykończyć ją warstwą wybranego materiału wykończeniowego, który zastosowano na posadzce.
W naszym sklepie oferujemy solidne włazy rewizyjne ze stali nierdzewnej oraz tańsze modele z aluminium i stali ocynkowanej. W ofercie są też dostępne włazy z pokrywami, które trzeba podnieść, aby otworzyć właz, oraz droższe, ale bardziej funkcjonalne modele z amortyzatorami, które ułatwiają otwieranie ciężkich włazów rewizyjnych posadzkowych o dużej powierzchni.
Jak dobierać włazy rewizyjne?
Włazy rewizyjne są oferowane w różnych rozmiarach. Wymiary konstrukcji ramy i pokrywy różnią się w zależności od zastosowanego materiału, ale całkowita wysokość konstrukcji włazu w każdym przypadku wynosi 75 mm. To znacznie ułatwia planowanie i realizację prac montażowych.
Jakie parametry uwzględnić, dobierając posadzkowy właz rewizyjny?
- Rozmiar włazu rewizyjnego – powinien być on dopasowany do przepustu, na którym ma zostać zamontowany. Rozmiar włazu musi umożliwiać realizację planowanych prac konserwacyjnych oraz wykonywanie okresowych przeglądów technicznych. Dobierając rozmiar włazu, warto pamiętać o tym, że modele o mniejszej powierzchni zapewniają wyższą nośność niż ich większe odpowiedniki.
- Nośność włazu rewizyjnego – powinna być dopasowana do obciążenia posadzki. Największe posadzkowe włazy rewizyjne zapewniają nośność na poziomie, który pozwala na ich zastosowanie w większości przypadków. Warto jednak pamiętać, że im mniejsza powierzchnia włazu, tym większa nośność.
- Materiał, z którego wykonana jest konstrukcja włazu – to obok wielkości włazu rewizyjnego podstawowy czynnik cenotwórczy. Cena włazów rewizyjnych ze stali nierdzewnej w naszym sklepie jest bardzo korzystna, ale w razie potrzeby, gdy nie ma przeciwwskazań, można dobrać nieco tańszy odpowiednik ze stali ocynkowanej lub aluminium.
- Sposób otwierania posadzkowego wyłazu rewizyjnego – standardowe włazy rewizyjne trzeba samodzielnie unieść, aby uzyskać dostęp do otworu rewizyjnego. W przypadku konstrukcji o sporej powierzchni uniesienie pokrywy, na której ułożona jest dodatkowo ciężka warstwa wykończeniowa, okazuje się dość kłopotliwe i często wymaga współpracy przynajmniej dwóch osób. Alternatywą są włazy posadzkowe na amortyzatorach, które umożliwiają otwarcie i zamknięcie pokrywy jednej osobie. Jest to znaczne udogodnienie, patrząc z perspektywy nakładów na realizację przeglądów i prac konserwacyjnych w przyszłości oraz biorąc pod uwagę kwestę bezpieczeństwa realizacji tego typu prac.
- Cena włazu posadzkowego – jakość i bezpieczeństwo mają swoją cenę. Najtańsze włazy posadzkowe produkuje się z aluminium i stali ocynkowanej, jednak w niektórych przypadkach lepiej jest wybrać model ze szlachetnej stali nierdzewnej. Warto też pamiętać, że inwestycja w najdroższe posadzkowe włazy rewizyjne z amortyzatorami pozwoli obniżyć nakłady na realizację obsługi technicznej w przyszłości.
Projektujesz instalację i musisz dobrać odpowiednie posadzkowe lub sufitowe włazy rewizyjne? Zastanawiasz się, który model sprawdzi się w twoim projekcie? Masz więcej pytań na temat włazów rewizyjnych do przepustów posadzkowych? Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej na temat dostępnych rozwiązań oraz ich zastosowania.