Konieczność ochrony budynków przed pożarami jest dla każdego oczywista. Tym, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, radzimy zapoznać się z obowiązującymi w naszym kraju przepisami.
Wiele osób stosuje specjalne systemy, które informują właścicieli budynków i odpowiednie służby o początkach pożaru. Ten jednak może nie wystarczyć do jego opanowania, jeśli nie zastosujemy innych środków ostrożności. Kluczowym jest, aby zawsze zakładać jak najczarniejszy scenariusz, który uświadomi każdej osobie, jak ważne są dodatkowe zabezpieczenia. O nich właśnie przeczytacie poniżej.
Dodatkowe zabezpieczenie = drzwi przeciwpożarowe
Nie da się ukryć, że jednym z najczęściej stosowanych zabezpieczeń przeciwpożarowych są specjalne drzwi, które mają za zadanie zatrzymać rozprzestrzeniający się ogień. Na rynku można spotkać różne modele tego typu asortymentu. Różnią się one między sobą nie tylko konstrukcją, ale również stopniem wytrzymałości ogniowej. Jak je rozróżnić? Wystarczy zwrócić uwagę a oznaczenie drzwi.
Klasy drzwi ognioodpornych
Wyróżnia się trzy klasy wytrzymałości ogniowej drzwi:
Czym różnią się między sobą i co oznaczają poszczególne symbole? Otóż literką E oznaczono minimalną szczelność ogniową przegrody, I to symbol, który oznacza izolacyjność drzwi. Zarówno szczelność, jak i izolacyjność mierzy się w minutach.
Jeśli chodzi o poszczególne liczby przy oznaczeniach: 30, 60 i 120 - one oznaczają czas, w którym drzwi są w stanie zatrzymać ogień, np. drzwi EI60 powinny być w stanie zatrzymać ogień przez 60 minut. Co więcej, nie mogą także dopuścić do wzrostu temperatury za nimi przez dokładnie taki sam czas. Oznacza to, że EI30 chronią użytkowników przed pożarem przez 30 minut, a EI120 przez 120 minut.
Dlaczego drzwi przeciwpożarowe nie przepuszczają ognia?
Odpowiedź na to pytanie zapewne nurtuje niejedną osobę. Otóż ich ramę wyposaża się w materiały niepalne. Skrzydła i ościeżnice wykonywane są najczęściej z blachy ocynkowanej. Poza tym w drzwiach montuje się specjalistyczne uszczelki, które mają za zadanie nie dopuścić do rozszczelnienia drzwi podczas pożaru i przepuszczenia ognia na drugą stronę.
W zależności od modelu, na rynku można spotkać drzwi pełne, przeszklone oraz takie, które posiadają przeciwpożarową kratkę wentylacyjną, jedno- lub dwuskrzydłowe.
Wspomniane wyżej modele sprawdzą się tak naprawdę w każdej przestrzeni. Można zatem śmiało zamontować je w domu jednorodzinnym czy budynkach użyteczności publicznej. Ich wykonanie jest na tyle eleganckie, że z powodzeniem sprawdzą się zarówno jako drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne.