
-
Od:
Do:
Kratka pęczniejąca EI60 jako standardowe zabezpieczenie przeciwogniowe
Grube ściany stalowe, drzwi przeciwpożarowe i wszelkie inne zabezpieczenia przeciwogniowe na nic się nie zdadzą, jeśli ogień będzie się rozprzestrzeniał kanałem wentylacyjnym. System wentylacyjny to instalacja obecna w zasadzie w każdym budynku, dochodząca do każdego pomieszczenia. Nie trudno sobie zatem wyobrazić, jaki duże stwarza zagrożenie podczas pożaru. Do zabezpieczenia systemu wentylacyjnego służy kratka pęczniejąca EI60, EI120 lub EI 240. Niemniej jednak najpowszechniej wykorzystuje się model zdolny do ochrony przed ogniem przez co najmniej 60 minut.
Jak działa kratka pęczniejąca EI60?
Montaż kratki pęczniejącej EI60 to standard w przypadku wszelkich budowli. Gwarantuje one podstawowe zabezpieczenie, jeśli w danym pomieszczeniu pojawi się ogień. Materiał, z którego wykonany jest ten element, pęcznieje pod wpływem wysokiej temperatury. Mowa tutaj o temperaturze około 140 stopni Celsjusza. Dochodzi wtedy do zamknięcia kanału wentylacyjnego. Kratka pęczniejąca EI60 wykonana jest z ogniotrwałego materiału, przez co płomienie nie są w stanie jej strawić przez okres minimum jednej godziny.
Skuteczność działania kratki pęczniejącej EI60 uwarunkowana jest jej prawidłowym montażem. Kluczową kwestią jest dobór elementu o odpowiednim rozmiarze względem otworu w ścianie. Przed zamontowaniem kratki konieczne jest nałożenie masy ogniochronnej. Natomiast po założeniu kratki, przy użyciu tej samej masy, należy uszczelnić kratkę.