Nie ulega wątpliwości, że drzwi są jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego budynku. Bez względu na to, czy są to drzwi wejściowe do domu, hotelu czy banku, powinny służyć nie tylko zabezpieczeniu mienia, ale również ochronie przeciwpożarowej. Jeśli o tą drugą chodzi, należy pamiętać, że nie tylko drzwi stalowe są tutaj ważne. Jednym z elementów, na który należy zwrócić uwagę podczas ich kupna są specjalne uszczelki. To od nich tak naprawdę zależy to, jak długo drzwi będą w stanie utrzymać ogień w strefie pożaru. Właśnie o nich chcemy napisać dzisiaj kilka słów.
Odpowiednie uszczelki = najwyższy standard ochrony
Nie od dziś wiadomo, że drzwi stalowe ognioodporne zmieniały się na przestrzeni lat. Sami, będąc producentem, co rusz udoskonalamy nasz asortyment, aby dać klientowi produkt najwyższej jakości, który pozwoli mu czuć się bezpiecznie. Podczas produkcji zwracamy uwagę nie tylko na materiały, z których tworzone są poszczególne egzemplarze, ale również na ich wykończenie. Dzięki staranności wykonania podnosimy standardy oferowanych produktów. Jednym z elementów, na które szczególnie zwracamy uwagę są uszczelki montowane w drzwiach. Mamy na uwadze fakt, że ogień jest żywiołem, który należy traktować z dozą pokory.
Jakie uszczelki będą najbezpieczniejsze?
Oglądając drzwi ognioodporne, które wyposażone są w dodatkowe uszczelki, bez względu na to, czy będzie to Poznań, czy inne miasto w Polsce, zwróćcie uwagę na ich ich twardość. Element ten nie może być bowiem zbyt miękki, ani zbyt sztywny. Odpowiednio dobrane nie tylko izolują ciepło, chłód i przedostający się ogień, ale także są odpowiedzialne za prawidłowe zamykanie drzwi. Pamiętajcie, jeśli nie wiecie, jakie drzwi będą dla Was najlepsze, w każdym sklepie pracują specjaliści, którzy z przyjemnością odpowiedzą na Wasze pytania.
Rodzaje uszczelek do drzwi ognioodpornych
Jak można się spodziewać, uszczelki ognioodporne wykonane są z różnych materiałów. Mogą również, poza podstawową rolą, pełnić również inne funkcje. Do najczęściej spotykanych zaliczamy:
- dymoszczelne;
- akustyczne;
- pęczniejące.
Najczęściej wykorzystywanymi uszczelkami są te ostatnie. Na czym polega ich fenomen? Podczas pożaru zwiększają swoją objętość, dzięki czemu zapobiegają przedostaniu się ognia przez szczeliny. W swoim składzie zawierają krzemian sodu, który podczas zagrożenia jest w stanie powiększyć się nawet do 10 razy.
Jak można się spodziewać, pozostałe dwa rodzaje nie tylko chronią przed ogniem, ale również dymem i odgłosami pożaru.One również wykonane są ze wspomnianego krzemianu sodu, choć można spotkać się również z takimi, które wykonano z materiału na z domieszką grafitu.