
Producent
Gaśnica proszkowa
Uznawana za jedną z najpopularniejszych narzędzi do walki z pożarami, gaśnica proszkowa powinna znaleźć się w wyposażeniu każdego budynku publicznego. Jej renoma bierze się z prostego faktu, jakim jest uniwersalność. Za pomocą tego urządzenia możemy bowiem ugasić nie tylko pożary różnych kategorii, ale nawet urządzenia elektryczne pod napięciem. Kategorie pożarów, które można ugasić taką gaśnicą, zależne są od wykorzystanego w niej proszku. Jedne gaśnice proszkowe służą do walki z pożarem kategorii B i C, czyli pożarami palnych cieczy i substancji topniejących pod wpływem ciepła oraz gazów palnych. Z kolei inne gaśnice pozwolą nam dodatkowo na ugaszenie pożaru klasy A, czyli takiego, który obejmuje ciała stałe.
Sposób działania
Gaśnica proszkowa opiera swoje działanie na, jak wskazuje nazwa, proszku, wyrzucanym z cylindra za pomocą azotu lub dwutlenku węgla, zależnie od modelu. Samo użycie gaśnicy jest bardzo proste – wystarczy bowiem nacisnąć dźwignię i otworzyć zawór cylindra lub przebić cylinder, aby możliwe było rozprężenie gazu. Sugerowaną odległością, z której powinna być wykorzystywana gaśnica proszkowa, jest 1 metr. Podczas gaszenia pożaru dochodzi do antykatalizy, która niweluje działanie ognia. W przypadku gaśnic przeznaczonych do gaszenia pożarów klasy A, B i C proszek będzie się dodatkowo topić i pienić, odcinając tym samym dopływ tlenu i tłumiąc płomienie.
Skuteczność
Ponieważ nie wykorzystuje się w nich substancji toksycznych pokroju obecnego w starych urządzeniach czterochlorku węgla, gaśnice proszkowe są całkowicie bezpieczne dla człowieka. Modele standardowe są w stanie ugasić urządzenia elektryczne o napięciu do 1000 V, aczkolwiek dostępne są też gaśnice, którym niestraszne są też większe ilości woltów. Gaśnica proszkowa nie niszczy przy tym akt i innych przedmiotów w otoczeniu, które mogłyby nie przetrwać gaszenia wodą. Nie wolno jednak gasić nią maszyn w ruchu, ponieważ może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń.














