-
Od:
Do:
Kask ochronny to jedna z podstawowych form zabezpieczenia się przed urazami w miejscu pracy. Wykorzystywany najczęściej na placach budowy oraz w zawodach, wymagających pracy w zbiornikach lub ciasnych pomieszczeniach, kask pozwoli nam na uniknięcie uszkodzeń głowy.
Według przyjętych reguł BHP, noszenie hełmu jest wymogiem koniecznym, jeśli w danym miejscu pracy istnieje ryzyko urazu głowy, na przykład wskutek spadających przedmiotów.
Reguły użytkowania kasków ochronnych
Zakładając hełm, zawsze zadbajmy o to, aby mocno trzymał się naszej głowy, bez żadnego luzu. Dokładnie dopasujmy też pasek podbródkowy – to właśnie on jest odpowiedzialny za utrzymanie kasku we właściwym miejscu podczas, na przykład, schylania się. Między kaskiem a czubkiem głowy powinno być trochę wolnego miejsca.
Każdy kask ochronny ma swój własny okres używalności, wynoszący na ogół do pięciu lat. Tak długi czas wytrzymują jednak tylko kaski, które wykorzystuje się podczas prac w pomieszczeniach. W przypadku pracy na zewnątrz, okres używalności wynosi do trzech lat. Kasku nie wolno w żaden sposób upiększać ani czyścić z użyciem rozpuszczalników – skraca to bowiem jego okres używalności.
Jeśli nasz kask doznał jakichkolwiek uszkodzeń lub został mocno uderzony, należy NATYCHMIAST wymienić go na nowy!
Rodzaje kasków
- Przemysłowe lekkie - spełniają normy PN-EN 812:2002. Zabezpieczają użytkownika przed powierzchownymi urazami głowy, spowodowanymi uderzeniem o twarde, nieruchome przedmioty.
- Przemysłowe ochronne - spełniają normy PN-EN 397:1997. Zabezpieczają użytkownika przed poważnymi urazami, spowodowanymi spadającymi przedmiotami.
- Wysokoskuteczne ochronne - spełniają normy PN-EN 14052:2006 (U). Zabezpieczają użytkownika przed zarówno spadającymi przedmiotami, jak i ostrymi krawędziami oraz uderzeniem głową w twarde przedmioty.
Lekki kask ochronny w odpowiednim rozmiarze
Kaski ochronne budowlane, jak również te przeznaczone do użytku w halach przemysłowych, przede wszystkim pełnią funkcje zabezpieczające. Jednak pracownicy spędzają w nich zwykle 8, a czasami nawet więcej godzin dziennie. Warto zatem zadbać o wygodę kasków.
Niewątpliwie istotna jest maksymalna lekkość kasku. Czy jest to możliwe, aby lekki kask ochronny jednocześnie efektywnie chronił przed silnymi uderzeniami? Jak najbardziej, jednak warunkiem jest wykorzystanie odpowiednich materiałów konstrukcyjnych. Dzisiaj standardem wśród najlepszych producentów jest wykonywanie kasków ochronnych bhp z materiału HDPE. Gwarantuje on relatywną lekkość hełmu. Jednak waga to nie jedyna kwestia, o której trzeba pamiętać, szukając lekkiego kasku ochronnego. Ważne jest, aby gwarantował on odpowiednią wentylację, dzięki wywietrznikom. Natomiast ochrona przed deszczem czy też wilgocią to rola rynienek znajdujących się w dolnej części nakryć głowy.
Uniwersalny kask ochronny budowlany
Czy pracownik budowy może korzystać z tego samego kasku, co pracownik fabryki? A może wybór należy uzależnić od branży? Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna. Niewątpliwie kaski ochronne bhp powinny być przystosowane do danych warunków pracy. Tym samym dokonując wyboru odpowiedniego modelu, nie można ignorować przeznaczenia danego produktu. Z drugiej jednak strony w naszej ofercie znajduje się wiele produktów, które mają zdecydowanie więcej, niż jedno przeznaczenie. Uniwersalny kask to taki ,który daje się dostosować do danej sytuacji. Na czym to polega?
Kaski ochronne budowlane są stosowane na przykład podczas spawania. Czynność ta bezwzględnie wymaga zastosowania również innych zabezpieczeń, takich jak na przykład okulary ochronne. Tym samym kask ochronny bhp powinien w tym przypadku dawać możliwość założenia okularów. Jednocześnie pozbawiony okularów, ten sam kask może się doskonale sprawdzać podczas wykonywania wielu innych czynności. Równie ważne jak okulary, bywają nauszniki, chroniące przed zbyt dużym natężeniem dźwięku. Warto wybrać kask wyposażony w odpowiednie otwory na nauszniki.
Kolory kasków ochronnych bhp
Kaski ochronne bhp występują w wielu różnych kolorach. Co istotne, barwy te nie są przypadkowe. Wedle przyjętych reguł, poszczególne kolory odpowiadają funkcjom pełnionym na budowie, czy też w fabryce. Najbardziej standardowy jest kask żółty, noszony przez pracowników fizycznych. Kolor biały zarezerwowany jest dla inżynierów, inspektorów i innych pracowników umysłowych. Geodeci noszą kaski pomarańczowe, a pracownicy od zadań specjalnych, np. elektrycy i energetycy, ubierają niebieskie kaski ochronne budowlane. Dla gości zarezerwowana jest barwa czerwona, dla architekta czarna, a dla specjalistów bhp – zielona.
W naszym sklepie znajdą Państwo atestowane hełmy oraz nakrycia głowy, gwarantujące bezpieczeństwo w każdym środowisku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Ochrona głowy - FAQ
Na rynku dostępne są różne warianty kolorystyczne kasków ochronnych. Według przyjętych reguł każdy kolor odpowiada funkcji pełnionej przez danego pracownika. Oto zestawienie wszystkich kolorów kasków:
- biały – osoba funkcyjna, np. inspektor nadzoru, kierownik budowy lub inżynier budowy;
- żółty – pracownik fizyczny;
- pomarańczowy – geodeta;
- zielony – specjalista BHP;
- niebieski – osoba pracująca na wysokościach, energetyk, elektryk, operator maszyn;
- czarny – architekt, inspektor nadzoru autorskiego;
- czerwony – gość, stażysta, praktykant.
Dzięki takiej klasyfikacji możliwe jest efektywne połączenie kwestii ochrony pracowników ze sprawną identyfikacją poszczególnych osób.