-
Od:
Do:
Szelki bezpieczeństwa
Praca na wysokościach wiąże się z ryzykiem upadku, który może skończyć się kalectwem lub śmiercią. Z tego też powodu wymaga się, aby każdy pracownik był wyposażony w szelki bezpieczeństwa. Są to specjalnie zaprojektowane uprzęże, które chronią noszącą je osobę przed spadnięciem.
Według przyjętych reguł, wszystkie szelki dopuszczone do sprzedaży powinny być wykonane zgodnie z normą PN-EN361, określającą odpowiednią konstrukcję uprzęży oraz ich testowanie.
Konstrukcja szelek bezpieczeństwa
Szelki składają się z klamer oraz taśm regulacyjnych. Na plecach oraz z przodu, w okolicach mostka, uprzęże posiadają punkty zaczepowe, służące do przyczepienia do nich systemu amortyzującego. Punkty te oznacza się jako A lub A/2.
W niektórych modelach uprzęży stosuje się też specjalnie zaprojektowany obrotowy pas biodrowy, wyposażony w punkt przeznaczony do pracy z techniką linową (zlokalizowany w pobliżu pępka noszącego) oraz dwie klamry, służące do pracy w podparciu. Należy tu pamiętać, że punkty te NIE SĄ przeznaczone do przytwierdzenia do nich systemu amortyzującego!
Najtańsze modele szelek posiadają jeden punkt zaczepowy na plecach i dwie klamry regulacyjne. Niestety, tego typu uprzęże nie są najlepszym wyborem, jeśli nasz zawód wymaga noszenia szelek bezpieczeństwa przez praktycznie cały dzień. Zubożona regulacja obniża komfort ich noszenia, zaś taśmy udowe szybko ulegną rozluźnieniu. W przypadku, gdyby doszło do nieszczęśliwego wypadku, uprząż nie byłaby w stanie nas ochronić.
Przydatne funkcje uprzęży zabezpieczających
Jeśli użytkownik pracuje w podparciu, należy sprawdzić, czy szelki zostały wyposażone w pas, przeznaczony do tej czynności.
Nie bez znaczenia są tu też klamry. Najlepiej, żeby uprząż miała ich cztery, z górnymi klamrami wyposażonymi w funkcję zapobiegania luzowaniu się taśm. Dwie klamry zaczepowe to również dobry wybór, ponieważ w niektórych sytuacjach podpięcie systemu amortyzującego do przedniej części czyni pracę wygodniejszą.
Ponieważ szelki zawsze powinny być dobierane rozmiarowo pod noszącego, modele uniwersalne pomogą nam szybko znaleźć uprząż dla siebie, bez konieczności długiego szukania.
Szelki bezpieczeństwa – co łączy i dzieli poszczególne modele?
W naszej ofercie znajdują się liczne i bardzo różnorodne szelki bezpieczeństwa. Niemniej większość z nich posiada liczne cechy wspólne. Dotyczą one przede wszystkim materiałów wykonania. Dzisiaj niemal wszystkie szelki wykonane są głównie z poliestru. Grubość polimerów jest zróżnicowana, jednak większość z nich przeszyta jest nićmi wykonanymi z tego samego materiału. Strategicznymi elementami zabezpieczającymi są niewątpliwie klamry. Najczęściej wykonuje się je ze stali ocynkowanej. Czasami stosuje się również domieszkę aluminium. Cynkowanie jest ważne ze względu na ochronę przed rdzą. Korozja może być realnym zagrożeniem, zwłaszcza w przypadku wykorzystywania szelek bezpieczeństwa w wilgotnym środowisku.
Poza cechami wspólnymi, jest również wiele cech odróżniających od siebie szelki bezpieczeństwa. W przypadku zamiaru stosowania szelek przez krótki czas, wystarczy zaopatrzyć się w najprostszy model. Jednak przy dłuższym stosowaniu niezbędne będą modele z dodatkowymi podkładkami pod uda oraz plecy. Zagwarantują one wyższy komfort pracy. Nie można zapominać również o wyborze odpowiedniego rozmiaru szelek.
W naszym sklepie znajdą Państwo szelki bezpieczeństwa najwyższej jakości, pozwalające na bezpieczną, komfortową pracę. Wszystkie produkty z naszego asortymentu posiadają wymagane atesty i pochodzą od renomowanych producentów, cieszących się uznaniem specjalistów z całego kraju.
Szelki bezpieczeństwa - FAQ
Dostępne na rynku szelki bezpieczeństwa muszą spełniać normę PN-EN361, określającą wymagania dotyczące ich konstrukcji i testowania. Szelki wykonane są z taśm i klamer regulacyjnych – ważne jest ich właściwe dopasowanie do osoby użytkującej, aby poprawnie spełniały swoje zadanie. Proste modele mają dwie klamry regulacyjne i jeden punkt zaczepowy na plecach, jednak w większości przypadków taki wybór nie jest odpowiedni, z uwagi na ograniczone możliwości dopasowania do użytkownika. Niewłaściwie wyregulowane szelki nie zapewnią skutecznej ochrony podczas upadku.
Prawidłowe szelki przeznaczone do pracy na wysokości powinny mieć:
- cztery klamry regulacyjne, umożliwiające precyzyjne dopasowanie do osoby użytkującej – klamry górne powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby zapobiegać luzowaniu taśm;
- pas do pracy w podparciu;
- dwa punkty zaczepowe.