-
Od:
Do:
Impregnat ogniochronny do tkanin, drewna, papieru
Impregnaty ogniochronne do drewna
Drewno jest materiałem łatwopalnym, więc w pewnych zastosowaniach konstrukcyjnych wymaga zabezpieczenia przed zniszczeniem przez ogień. Służy do tego impregnat ogniochronny do drewna bezbarwny. Ma on postać płynnego koncentratu albo proszku do przygotowania roztworu, które należy rozcieńczyć wodą w proporcjach wskazanych przez producenta. Impregnaty ogniochronne są wodorozcieńczalne. Nie wydzielają intensywnego, nieprzyjemnego zapachu. Są opracowane do stosowania przede wszystkim we wnętrzach, ale dostępny jest też impregnat ogniochronny do drewna na zewnątrz. Istnieją również preparaty do zabezpieczania materiałów drewnopochodnych, takie jak impregnat ogniochronny do płyt osb.
Impregnaty ogniochronne do drewna - stopień ochrony
Od jakości zastosowanego zabezpieczenia drewna w konstrukcji domu zależy, jak nasz budynek zniesie pożar. Znaczne uszkodzenie krokwi lub słupów może zagrozić stabilności dachu. Większość prawidłowo zastosowanych impregnatów jest w stanie zapewnić, że drewno będzie niepalne lub trudno zapalne. W testach ogniowych drewno, zwykle sosnowe, zabezpieczone preparatem ogniochronnym może uzyskać klasę reakcji na ogień B-s2, d0. Oznacza to, że ma ono bardzo ograniczony udział w pożarze, nie ulegnie rozgorzeniu, wydzielają się niewielki ilości dymu i nie ma płonących kropel ani cząsteczek. Należy jednak pamiętać, że taką ochronę można uzyskać pod warunkiem zastosowania preparatu w odpowiedniej ilości i we właściwy sposób.
Impregnaty ogniochronne - sposób aplikacji
Drewno przeznaczone do impregnacji powinno być w stanie powietrzno-suchym, żeby środek zabezpieczający mógł wniknąć głęboko. Każdy producent określa optymalną wilgotność. Może być ona na poziomie 10-28%. Od stopnia wysuszenia drewna zależy, jak głęboko impregnat wniknie w jego strukturę. Przyjmuje się, że przy wilgotności 12% impregnat może wniknąć na głębokość do 2-3 mm. Jeśli wilgotność wynosi 28%, głębokość penetracji może wynosić 4-6 mm.
Impregnaty ogniochronne można stosować metodą smarowania, natrysku, zanurzeniową lub ciśnieniową. Najlepsze efekty uzyskuje się metodą ciśnieniową lub zanurzeniową, która jest stosowana w tartakach lub zakładach drzewnych. Impregnat powinno nanosić się w niewielkiej wydzielonej przestrzeni, żeby jak najmniej preparatu uleciało w powietrze. Preparatem odpowiednio rozcieńczonym można też smarować drewno za pomocą pędzla lub wałka. Nanoszenie impregnatu ma polegać na smarowaniu, a nie malowaniu. Pędzel lub wałek trzeba nieco dociskać, żeby jak najwięcej preparatu drewno wchłonęło. Czynności w dwóch ostatnich metodach trzeba powtórzyć 2-3-krotnie.